• Szkoła Branżowa I Stopnia

        • Nauka w Branżowej Szkole I stopnia trwa 3 lata.

          Obejmuje kształcenie ogólne (w szkole) i zawodowe teoretyczne (w szkole lub na turnusach kształcenia teoretycznego), a kształcenie zawodowe praktyczne tzw. zajęcia praktyczne –
          w szkole lub u pracodawcy.

          W BSI stopnia uczeń zdobywa jedną kwalifikację, zgodnie z wybranym zawodem szkolnictwa branżowego. Uczeń w Branżowej Szkoły I stopnia przystępuje do egzaminu zawodowego z jednej kwalifikacji – uzyska świadectwo potwierdzające kwalifikację = dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także ma poziom wykształcenia: zasadnicze branżowe.
          Egzamin zawodowy w wyznaczonym miejscu: szkole, ośrodku egzaminacyjnym,
          cechu rzemiosł różnych.

          Absolwenci Branżowej Szkoły I Stopnia,  mogą podjąć pracę lub wybrać dalszą ścieżkę edukacyjno-zawodową: mogą kontynuować naukę w Branżowej Szkoły II stopnia (2 lata nauki)
          w celu uzyskania dyplomu  dla technika oraz uzyskania wykształcenia średniego branżowego,
          można przystąpić do matury, lub mogą wybrać Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych lub KKZ.

        • Synteza Zawodu

        • Sporządza różnego rodzaju potrawy, ciasta, napoje i desery z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych.
          Kucharz bezpośrednio polega szefowi zmiany w kuchni, do jego obowiązków należy przygotowywanie oraz wydawanie potraw gorących i dań garmażeryjnych zgodnie z obowiązującą recepturą. Kucharz powinien przestrzegać obowiązujących norm w zakresie porcjowania, wysokiej jakości, estetyki i higieny wydawanych posiłków. W czasie produkcji obowiązuje go oszczędne zużytkowanie surowców, natychmiastowe eliminowanie surowców niepełnowartościowych, oraz zgłaszanie nieprawidłowości szefowi zmiany. Kucharz powinien dbać o oszczędne i racjonalne użytkowanie sprzętu, energii elektrycznej i gazu, dbać o higienę osobistą oraz czystość i estetykę własnego stanowiska pracy.

      • Kwalifikacje Zawodowe

      • Kwalifikacje w zawodzie nabywa się w szkole według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, w zakresie wybranej kwalifikacji przypisanej do zawodu: kucharza.

        Egzamin zawodowy w zakresie danej kwalifikacji w zawodzie przeprowadzany jest w określonym terminie dla uczniów szkoły. Egzamin zawodowy jest prowadzony przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE).

        Do zawodu kucharz (kwalifikacja pełna) przypisany jest III poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK).

      • Szczegółowe Informacje

      •  

        Predyspozycje zawodowe 

         

        W zawodzie kucharza preferowane są następujące predyspozycje: komunikatywność;  spostrzegawczość; kreatywność; cierpliwość; subtelność; dokładność; odporność emocjonalna; elastyczność i otwartość na zmiany; gotowość do ciągłej nauki; wysoka kultura osobista;  samodzielność; podzielność uwagi; gotowość do pracy w szybkim tempie; łatwość przechodzenia z jednej czynności do drugiej; wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny;  zdolność radzenia sobie z emocjami klientów i presją otoczenia; gotowość do pracy w różnych warunkach środowiskowych.

         

        Zadania zawodowe

         

        Uczeń szkoły jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych
        - w zakresie kwalifikacji HGT. 02. Przygotowanie i wydawanie dań:

        1. oceniania jakości produktów;
        2. przechowywania żywności;
        3. obróbki produktów i przygotowania stanowiska pracy;
        4. obsługi sprzętu gastronomicznego;
        5. przygotowania dań zimnych, gorących i podstawowych deserów;
        6. wydawania dań.

        Dodatkowe umiejętności zawodowe   

        Szkoła oferuje uczniom nabycie dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie wybranego zawodu w formie dodatkowych umiejętności zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.

         W szkole przygotowanie do nabycia dodatkowych umiejętności zawodowych, dodatkowych uprawnień zawodowych przez uczniów odbywa się w ramach dodatkowych przedmiotów zawodowych lub dodatkowych kursów zawodowych, np.  produkcja wyrobów cukierniczych, produkcja  wyrobów piekarniczych, obsługa kelnerska gościa, kurs barmański, kurs baristy, kurs carvingu.

        Plusy zawodu  

        • możliwość pracy zarówno w dużych, jak i mniejszych miejscowościach oraz regionach atrakcyjnych turystycznie,
        • możliwość pracy w obiektach wyjątkowych pod względem: lokalizacji, architektury, wystroju wnętrza czy wyposażenia,
        • możliwość wykonywania nierutynowej pracy ze względu na atrakcyjność i różnorodność codziennych zadań,
        • bezpośredni kontakt z ludźmi,
        • praca w zespole,
        • możliwość poznawania ciekawych ludzi,
        • możliwości rozwoju zawodowego i awansu w ramach struktury branży,
        • znaczne zapotrzebowanie na kucharzy na rynku pracy polskim i międzynarodowym,
        • możliwość ciągłego doskonalenia zawodowego poprzez udział w szkoleniach (także międzynarodowych), konferencjach, targach branżowych.

        Warunki pracy

        Po zdobyciu zawodu będziesz pracował: w restauracjach, kawiarniach, zakładach gastronomicznych, jadłodajniach, czy stołówkach, w zespole, w pozycji stojącej, ale także siedzącej oraz wymagającej przemieszczania się, może być to praca w systemie zmianowym, także w porach nocnych, okresie weekendowym i świątecznym, niekiedy w warunkach zwiększonego hałasu lub natężenia światła.

        Miejscem pracy kucharza są pomieszczenia kuchenne. Uciążliwa w tym zawodzie może być utrzymująca się przy kuchni wysoka temperatura powietrza, jak również duża wilgotność powietrza i hałas spowodowany pracą urządzeń.

        Kucharz utrzymuje najczęściej kontakty z pomocnikami i kelnerami - np. udziela rad czy konsultuje listę przygotowanych dań. Praca kucharza w zależności od tego, gdzie się odbywa, może być ściśle lub okresowo nadzorowana. Kucharz odpowiada za wyposażenie kuchni, za bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, współpracowników. W pracy obowiązuje go ubranie robocze, a przy szczególnych okazjach reprezentacyjne.

        Typowe dla zawodu miejsca i stanowiska pracy

        Absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie kucharz może podejmować pracę jako:

        • pomoc kuchenna,
        • może pełnić rolę podwalonego mistrza,
        • szef kuchni, kucharz w restauracjach, hotelach, pensjonatach, zakładach żywienia zbiorowego, gospodarstwach agroturystycznych i innych,
        • mistrz sztuki kulinarnej,
        • pracownik firmy cateringowej,
        • pracownik ruchomej bazy gastronomicznej, lotniczej, morskiej, kolejowej.

        Sytuacja zawodu na rynku pracy 

        Branża gastronomiczna jest jedną z wciąż rozwijających się, a  zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kucharzy jest stałe. Kucharz bez doświadczenia najczęściej może podjąć  pracę jako pomoc kuchenna, a potem pokazując swoje doświadczenie zawodowe może zdobywać szersze stanowiska:  może też znaleźć zatrudnienie w renomowanych restauracjach, zakładach gastronomicznych, pubach, czy barach szybkiej obsługi.